Великою популярністю як у садовій, так і в кімнатній культурі користується бальзамін, який є представником сімейства Бальзамінові. У народі його ще називають «недотрога», тому що якщо навіть злегка торкнутися визрілої коробочки, то вона вистрілює насінням. Назва бальзамін походить від слова «бальзам», що пов'язано з ароматними представниками цього роду.
Існує велика кількість декоративних різновидів бальзаміну, що розрізняються між собою величиною куща і забарвленням кущів. Найбільшою популярністю користується серія сортів «Том Тамб» («Хлопчик-с-пальчик»): кущ у них компактний і невеликий, а квітки мають насичене забарвлення.
Особливості бальзаміну Том Тамб
Бальзамін Том Тамб – це карликовий різновид. Кущ прикрашають великі листові пластини ланцетної форми і темно-зеленого забарвлення, по кромці вони злегка хвилясті. Листя має легкий світло-червоний відлив. Ця рослина формує сильнорозгалужені щільні кущики, висота яких 0,2-0,45 м.
Величина великих суцвіть, що формуються в пазухах листя, близько 70 мм. Воно може бути махровим і простим. До цієї серії входять сорти різноманітних забарвлень. Зацвітають кущики в середині липня, а відцвітають – у перші осінні тижні.
У природних умовах найбільш широкого поширення бальзамін набув на території Азії та Африки в регіонах з тропічним і субтропічним кліматом. Така квітка не зможе пережити зиму у відкритому ґрунті. Однак на період холодів його можна перенести в опалювальне приміщення.
Вирощування з насіння
За бажання бальзамін Том Тамб цілком можна виростити з насіння. У цьому випадку підійде насіння як куплене в магазині, так і зібране своїми руками. Насіннєвий матеріал тривалий час не втрачає свою схожість – до 5-7 років. Однак фахівці радять, обирати насіння, вік якого не більший за 2-4 роки.
Коли сіяти
Терміни висіву насіння залежать від особливостей сорту і кліматичних умов у регіоні. Висаджувати сіянці у відкритий ґрунт можна вже через пару місяців після висіву насіння. Якщо ви хочете, щоб кущі зацвіли якомога раніше, то висів насіння на розсаду проводять вже в останні зимові або перші весняні тижні.
За бажання посіяти таку рослину можна безпосередньо у відкритий ґрунт. Бальзамін – це теплолюбна рослина, тому посів можна буде провести тільки після того, як ґрунт прогріється мінімум до 18 градусів. При цьому поворотні весняні заморозки повинні залишитися позаду.
Перші сіянці мають з'явитися через приблизно 15 днів після посіву. До червня кущик уже має повністю сформуватися, а в липні на ньому вже з'являються бутончики.
Яку ємність вибрати
Для посіву бальзаміну на розсаду можна використовувати спеціальний контейнер або іншу ємність відповідної величини. Можна використовувати і касети, при цьому в кожну потрібно висівати тільки по одній насінині. Яку б ємність ви не вибрали, на її дні повинні бути присутніми отвори для дренажу.
І для посіву насіння, і для вирощування дорослої рослини в горщику підходить легкий нейтральний субстрат, що добре пропускає воду і повітря. До її складу не має входити занадто велика кількість органіки. Наприклад, можна використовувати суміш із піску, торфу і пухкої землі. Ґрунтосуміш обов'язково потрібно простерилізувати будь-яким зручним для вас способом.
Посів насіння
Фахівці рекомендують провести передпосівну підготовку насіння, що допоможе підвищити його схожість. Помістіть насіннєвий матеріал на 15 хвилин у блідо-рожевий розчин марганцевого калію, потім його викладають на зволожену серветку і витримують приблизно 12 год.
Далі проводять висів. Відстань між насінням має бути не менше 25 мм. Їх присипають зверху тонким (максимум 10 мм) шаром субстрату, а потім обережно зволожують з пульверизатора. Укрийте посіви зверху склом або плівкою. Забезпечте їм щоденні провітрювання, а також не допускайте пересушування поверхні субстрату. Перші сіянці повинні з'явитися через 7-15 днів.
Догляд за розсадою
Після того як з'являться паростки, треба поступово привчати їх до зростання без укриття. Через приблизно 2 дні плівку прибирають назовсім. Ємність потрібно поставити в добре освітлене місце. Оптимальна тривалість світлового дня – не менше 12 год. Якщо ж вона буде коротшою, то рослинки можуть сильно витягнутися.
Що стосується температури повітря, то розсада найкраще розвивається в помірному теплі (близько 18 градусів). Кущики, що ростуть у загальному контейнері, потрібно розпікірувати по індивідуальних горщиках після того, як у них утворюється по 2 справжніх листових пластини. При цьому постарайтеся не травмувати систему коренів. Надмірно витягнуті рослинки під час пікіровки потрібно злегка заглибити в субстрат. Через 1,5-2 тижні можна провести перше підживлення сіянців, для цього використовують гумінові добрива.
Висадка бальзаміну Том Тамб у відкритий ґрунт
Оскільки бальзамін Том Тамб відрізняється своєю теплолюбністю, то висадку розсади у відкритий ґрунт можна буде проводити тільки після того, як минуть поворотні заморозки і прогріється ґрунт. Як правило, відповідна погода встановлюється в травні. Найбільш сприятливі умови для розвитку такого бальзаміну є в регіонах з м'яким кліматом: без рясних опадів і різких змін температур. Ця рослина негативно реагує не тільки на затяжні дощі, а й на надмірну посуху. При цьому кущі, що ростуть на відкритому місці, особливо сильно потребують регулярних поливів.
При бажанні в травні можна висіяти насіння безпосередньо на клумбу. При цьому укривний матеріал допоможе вберегти сіянці від поворотних заморозків.
Вибір місця
Земля, придатна для вирощування бальзаміну, має бути родючою, добре дренованою і легкою. Для Том Тамба вибирають помірно освітлене місце. У зв'язку з цим посадити його можна в невеликому затіненні, водночас ділянка має мати захист від холодного вітру, наприклад, паркан, дерево, чагарник або інша міцна перешкода.
Ще до посадки бальзаміну можна провести попередню обробку землі на грядці протигрибковим засобом. А ще в ґрунт рекомендується внести невелику кількість добрив. Пам'ятайте про те, що якщо в ґрунті буде занадто багато поживних речовин, то це може стати причиною скидання листя. А надмірна кількість органіки може спровокувати розвиток хвороби.
Правила посадки
Витягніть обережно кущики зі стаканчиків, при цьому постарайтеся зберегти земляну грудку цілою. Їх поміщають у завчасно підготовлені ямки, дистанція між якими має бути від 15 до 30 сантиметрів (залежить від характеристики сорту). Порожнечі в ямках засипають ґрунтом, після чого його поверхню злегка ущільнюють. Полийте висаджені кущі. Для запобігання розмивання ґрунту та його надмірно швидкого пересихання поверхню грядки можна засипати шаром мульчі (тирсою).
Догляд за бальзаміном Том Тамб
Незважаючи на невибагливість, бальзамін Том Тамб потребує правильного догляду.
Полив
Слідкуйте за тим, щоб ґрунт на грядці був завжди трохи вологим. При цьому допускати застою вологи в кореневій системі не можна, оскільки це може стати причиною розвитку різних захворювань. Поливи мають бути частими, але помірними. Якщо влітку часто йдуть дощі, то рослина і зовсім не потребуватиме поливів.
Збір насіння
Якщо ви хочете зібрати насіннєвий матеріал зі своїх кущів, то потрібно бути готовим до того, що насіння і справді вистрілює з коробочок при дотику до них. Тому збір насіння проводять дуже обережно до того, як коробочки розкриються. За бажання коробочки завчасно можна загорнути в шматочок марлі. Квітки так само негативно реагують на будь-які дотики, у зв'язку з цим краще їх не турбувати без особливих причин.
Підживлення
Для того щоб кущі цвіли довго і пишно, їх потрібно своєчасно підживлювати. До того як сформуються бутони, у ґрунт рекомендується вносити розчин мінерального комплексу, який містить азот. Коли кущі зацвітуть, для їхнього підживлення використовують склади з підвищеним вмістом фосфору і калію. Підживлення можна проводити 1 раз на 2 тижні, поєднуючи їх з поливами. Вносять добрива до кінця літнього періоду.
Зимівля
За бажання на зиму бальзаміни можна занести в будинок. Якщо забезпечити їм хороший догляд і відповідні умови, то кущики можуть порадувати вас цвітінням навіть у холодну пору року. У цьому випадку над рослиною встановлюють фітолампу і забезпечують їй тепло (мінімум 25 градусів). Підживлення проводять 1 раз на місяць. Однак будьте готові до того, що в домашніх умовах кущ не тільки не зацвіте, а й може загинути.
Способи розмноження
Як правило, для початкового вирощування бальзаміну Том Тамб використовують насіння. Але потім вподобаний вами сорт цілком можна розмножити і живцями. Цей спосіб дуже легкий і швидкий.
У рослини, що росте у відкритому ґрунті, потрібно обрізати верхівку стебла. Довжина живця має бути приблизно 70 мм. Обірвіть у нього всі нижні листові пластини. На вкорінення відрізок висаджують у вологий ґрунт або ставлять у склянку з водою. Повністю вкоренитися живець повинен через приблизно 7 днів.
Шкідники та хвороби
Навіть якщо доглядати за бальзаміном Том Тамб правильно, це не гарантує того, що він не захворіє. Від різних грибкових хвороб, включно з гнилями, позбавляються за допомогою фунгіцидних препаратів. У частині випадків, щоб врятувати кущ, крім обробки, його ще потрібно буде пересадити на нове місце, де ґрунт буде більш підходящим. Особливу небезпеку для квітки становить бактеріоз. На сьогоднішній день ще не створено дієвого в боротьбі з ним засобу.
Культура має стійкість до шкідників, але дуже рідко на ній все ж оселяються павутинні кліщі, білокрилки та попелиці. Якщо шкідників на кущі дуже багато, то його потрібно обприскати інсектицидним препаратом. Найчастіше шкідники з'являються в посушливий і спекотний період. З метою профілактики кущі потрібно вчасно поливати.
Сорти бальзаміну Том Тамб із фото
У спеціалізованому магазині можна придбати суміш сортів бальзаміну Том Тамб (Том Самб) або якийсь конкретний сорт, необхідного вам забарвлення. Це дозволить створити клумби саме тих відтінків, які ви хочете. Найбільшою популярністю користуються такі сорти:
- Салмон. Рослина з густим листям і лососевого кольору махровими квіточками. Величина рослини близько 25 сантиметрів. Підходить для вирощування в домашніх умовах і у відкритому ґрунті.
- Двоколірний. Строкатого забарвлення красиві квітки вдало поєднують у собі білий і червоний відтінок. Щоб кущики цвіли якомога довше, ростити їх рекомендується через розсаду. Якщо посів провести на початку весни, то кущики почнуть цвісти в червні. При цьому відцвітуть вони лише наприкінці літа. Підходить для вирощування в кімнатних умовах.
- Рожевий. Порівняно високі кущики (близько 0,4 м) під час цвітіння радують ніжно-рожевими квіточками. Відцвітають з настанням осінніх заморозків.
- Фіолетовий. Компактна рослина заввишки близько 0,2 м швидко росте і пишно цвіте. У добре освітленому місці на кущах утворюється велика кількість квіток насиченого рожево-фіолетового забарвлення. Можна вирощувати в невеликому затіненні.
- Білий. Сорт тіньолюбний, тому для його посадки можна вибрати ділянку під несильно густою кроною дерева. Висота рослини приблизно 0,2 м. Його прикрашають досить великі сніжнобілі квітки, які ефектно виглядають на тлі темно-зеленого листя. Якщо посіяти рослину в травні, то вона почне цвісти вже в червні. Сорт можна використовувати для формування бордюру.
- Скарлет. Махрові квітки забарвлені в красивий червоний відтінок. Сорт тіньолюбний і добре підходить для вирощування і в саду, і на балконі, і в підвісному кашпо.
Бальзамін Том Тамб у ландшафтному дизайні
Бальзамін Том Тамб – це відмінний вибір для створення клумб у саду. Він довго й ефектно цвіте махровими квіточками насиченого кольору, а також радує густим листям зеленого забарвлення. Причому у садівників найбільшою популярністю користуються багатобарвні сорти або різновиди з квітками яскравих відтінків. Такий бальзамін можна висаджувати в групі з іншими однорічними рослинами, проте найкраще вони виглядають у групових посадках. Вирощувати бальзамін можна у вазонах, а також використовувати для прикраси балконів і веранд.
Для вирощування цієї рослини можна вибрати затінене або сонячне місце. Однак прямі промені сонця можуть обпалити листя, та й квітки через них в'янутимуть набагато швидше. Оптимальний варіант для посадки – місце, освітлене сонцем лише кілька годин на день. Якщо забезпечити кущу постійний приплив свіжого повітря, то він буде себе комфортно почувати і в домашніх умовах. Його можна ростити також і на відкритому балконі.
.
Використано матеріали сайта budideya.kr.ua.