Агростемма

Агростемма – це чарівна однорічна рослина, яка не так давно зустрічалася у великих кількостях на пшеничних полях. На сьогоднішній день в природних умовах вона зустрічається досить рідко. Цвітіння цієї чарівної польової рослини спостерігається в літній час. У цей період кущі прикрашають великі квітки лійкоподібної форми, які можуть бути пофарбовані в рожевий або білий відтінок з рожево-пурпуровими прожилками. Така декоративноквітуча культура дуже ефектно виглядає в глибині дачних масивів. Вона віддає перевагу сонячним ділянкам з волого- і повітропроникним, поживним ґрунтом.

Особливості агростемми

Агростемма (куколь)

Агростемма (Agrostemma), або куколь, є трав'янистим однорічником, який віддає перевагу рости на злакових полях. Вона належить до сімейства Гвоздикові (Caryophyllaceae). З кожним роком така квітка все рідше трапляється в природі, адже її гублять гербіциди, які активно застосовуються для обробки пшеничних полів. Рід Агростемма складається всього з двох видів, при цьому для вирощування садівники найчастіше вибирають вид агростемма звичайна (Agrostemma githago).

У недавньому минулому цю квітучу рослину в природі можна було зустріти тільки на території Північної Африки, в помірній зоні Азії та в південній Європі. Однак сьогодні воно зустрічається практично в кожному куточку планети Земля.

Назва агростемма складається зі слів αγρος «агрос», що з грецької перекладається як «поле», а ще στεμμα «стемма» – «корона». Цю рослину було названо «короною полів» через те, що вона є найкрасивішою квітучою рослиною з усіх, які зустрічаються на полях з пшеницею. Що стосується наступної частини назви виду – githago «гітаго», то є припущення, що вона походить від єврейського слова «хітах», що перекладається як «пшениця». Найімовірніше, це пов'язано з тим, що насіння агростеми схоже на пшеничні зерна.

У народі таку культуру ще іноді називають «Польовою гвоздикою».

Першим описав цю рослину Карл фон Лінней, а сталося це в 1753 р.

Агростемма (куколь)

Ботанічний опис:

  1. Величина. Висота куща варіюється від 0,4 до 0,9 м. У нього досить швидко формуються прямостоячі слабко розгалужені пагони. Рослина утворює звивистий, повітряний і вузький габітус. Практично на всіх надземних частинах рослини є опушення, що складається з шовковистих волосків сірого відтінку. Найбільш сильно опушене листя, а також частина стебла біля квітки.
  2. Цвітіння. У поперечнику квітки досягають від 30 до 50 мм. Вони забарвлені в рожево-пурпурний або лілово-рожевий відтінок, іноді на поверхні пелюсток можна побачити білястий наліт. Цвітіння спостерігається в червні-липні, рідше – у серпні-вересні. На кожній пелюстці є 5 поздовжньо розташованих прожилок темного забарвлення, які прикрашають квітки добре помітними штрихами. Звужена зверху щетиниста яйцеподібна чашечка виступає з віночка. Вона має 10 ребер і за формою схожа на зірку. Поодинокі квітки розташовуються на високому стеблі.
  3. Листя. Лінійно-ланцетні шовковисті листові пластини вкриті опушенням. Вони розташовуються на тоненьких опушених пагонах, які є прямостоячими. Довжина листя – від 70 до 80 мм. На кожній пластині є чітко помітна центральна прожилка.
  4. Плід. Він являє собою одногніздну коробочку овальної форми, в якій немає перегородок. Довжина плоду варіюється від 15 до 18 мм. Після дозрівання він розкривається на п'ять зубчиків. Квітки агростемми запилюють комахи. Ниркоподібне опукле насіння темного забарвлення зовні схоже на зерна пшениці. Їхня довжина від 2,9 до 3,5 міліметрів, а ширина – від 2,2 до 3 міліметрів. На одному плоді дозріває від 30 до 40 насінин, вкритих невеликими гострими шипами. У насінні містяться небезпечні отруйні речовини.

Цвіте такий однорічник з червня по серпень, а плодоношення спостерігається в липні-вересні (залежить від кліматичних умов).

Зона зимостійкості агростеми: 8а (від мінус 12,2 до мінус 9,4 градусів). У зв'язку з цим таку культуру на території вирощують як однорічну рослину.

Ця рослина прикрашає поля своїми чарівними квітками вже не одну тисячу років. На думку дослідників, агростемма зростала на території Європи ще в кам'яному столітті. Сліди такої рослини були знайдені у великій кількості місць, навіть у Помпеї, у вулканічному попелі.

Така трав'яниста однорічна рослина найчастіше росте на полях із пшеницею та житом, уздовж залізничних колій, на узбіччях доріг, луках і відкритих пустищах, а також на рівнинах на висоті не більше 1800 метрів. Нерідко вона росте разом із травами та маками.

Ця квітка чудово підходить для городів на дачі. Вона має чудовий вигляд на квітучих луках, а її насіння нерідко включають до складу сумішей насіння, які призначені для цих цілей. Рослина має гарні квітки та плоди. При цьому її нерідко вирощують у квітниках, на бордюрах і в альпінаріях. При бажанні куколь можна вирощувати і в контейнері, висадивши кілька кущиків.

Агростемма (куколь)

Будьте обережні! У будь-якій частині такої рослини містяться отруйні речовини. При цьому найнебезпечнішим вважається насіння, в якому містяться сапоніни. Дуже отруйною вважається суміш даних сапонінів з нетоксичним білком.

Це цікаво! Не так давно агростема широко зустрічалася на полях зі злаками. Це призводило до отруєнь хлібом, у який потрапляло насіння цієї рослини. Передбачалося, що хліб через насіння куколя забарвлюється в синій колір, а на смак він стає гірким. І правда, на смак сире насіння такої рослини дуже гірке, при цьому воно небезпечне для людини. Якщо з'їсти велику кількість насіння агростемми, то це призведе до сильного отруєння. Вченими було встановлено, що термічна обробка призводить до повного руйнування сапонінів, у зв'язку з цим невелика кількість насіння, що випадково потрапило до хліба, навряд чи могло стати причиною сильного отруєння. Найімовірніше, сталася плутанина, і шкоду від отруйного грибка ріжків, який реально здатний зробити хліб небезпечним для людини, було прийнято за шкоду від агросистеми. Однак все ж краще відмовитися від використання борошна, якщо є сумніви в його якості.

У людини, що отруїлася, виокремлювалися такі симптоми: утруднене дихання, запаморочення, зниження маси тіла, діарея, блювота, нудота і хворобливі відчуття в ділянці живота… У нетрадиційній медицині використовували невеликі дози сапонінів, оскільки вони мають сечогінну, антигельмінтну та відхаркувальну властивості. А ще вони допомагають зупиняти кровотечу. Зверніть увагу на те, що використовувати агростемму для лікування самостійно дуже небезпечно. Не так давно корінь куколя застосовували в терапії виразок, а також для очищення організму від кишкових глистів. На сьогоднішній день лікувальні засоби на основі куколю не виробляються, оскільки це дуже отруйна рослина.

Існує думка, що насіння агростеми становить небезпеку і для тварин, особливо для домашніх птахів і худоби. Однак доказів цьому немає.

Сорти агростемми з фото

Агростемма (куколь)

Агростемма звичайна (Agrostemma githago) – це типовий вид, який являє собою трав'янисту рослину висотою від 0,3 до 0,8 м. Квітки можуть бути забарвлені в різні відтінки від насичено-рожевого до світло-рожевого. На надземних частинах куща є опушення. У природі квітка зустрічається на Кавказі, Далекому Сході, а також у Сибіру і на європейській частині Росії. Культивують як декоративну рослину, найчастіше використовуючи при оформленні мавританського газону або природного саду.

Використовуючи цей вид, селекціонери вивели кілька сортів:

«Мілас» (Milas)

Мілас

Квітки такої ніжної трав'янистої рослини забарвлені в рожево-ліловий колір.

«Мілас Квін» (Milas Queenе)

Мілас Квін

Сорт може бути використаний при оформленні незвичайного квітучо-трав'янистого масиву. Квітки фіолетові.

«Мілас Черрі» (Milas Cerise)

Різновид також відноситься до серії «Мілас». Її красиві квітки забарвлені у фіолетовий відтінок.

«Контесса» (Contessa)

Контесса

Блідо-рожеві чарівні квітки відмінно впишуться в романтичний сад.

«Океанська перлина» (Ocean Pearl)

Океанська перлина

Квітки білі. Може використовуватися для прикраси садової ділянки або для оформлення букетів.

«Роза Квін» (Rose Queen)

Троянда Квін

Квітки у цього різновиду темні сливово-рожеві.

«Аврора»

Агростемма (куколь)

Це різновид агростеми витонченої. Рожеві великі квітки мають воронкоподібну форму.

Посадка у відкритий ґрунт

Агростемма (куколь)

Для посіву агростеми підійде добре освітлена ділянка з волого- і повітропроникним, легким ґрунтом, в який потрібно внести компост.

Час посіву:

  • у сад – з травня по червень;
  • на розсаду в кімнатних умовах – з березня по квітень.

Початок цвітіння куколя залежить від дати посіву. Щоб продовжити його цвітіння, висів насіння рекомендується проводити двічі з перервою в 4 тижні.

Висів насіння на розсаду:

Агростемма (куколь)

  1. Розсадний ящичок наповнюють поживним ґрунтом.
  2. Проведіть висів насіння, злегка втисніть його в субстрат. Присипати насіння зверху землею не потрібно. Посіви переносять у тепле місце (18-20 градусів).
  3. Підрослі сіянці висаджують у сад навесні, коли мине загроза заморозків.

Висівати насіння можна безпосередньо в сад, коли пройдуть заморозки. При цьому повітря на вулиці має бути прогріте не менше ніж до 18-20 градусів.

Висів насіння в сад:

  1. Скопайте ґрунт, видаліть бур'ян і каміння. Вирівняйте поверхню ділянки.
  2. Щоб підвищити рихлість ґрунту, його поверхневий шар потрібно просіяти. Висійте насіннєвий матеріал і вирівняйте поверхню ґрунту дощечкою або тильною стороною грабель. Проведіть полив.
  3. Коли у сходів, що з'явилися, відросте 4 або 5 листових пластин, потрібно провести проріджування: дистанція між кущами – від 0,2 до 0,25 м.
  4. Щоб кущики були густішими, проведіть прищіпку пагонів, коли їхня висота дорівнюватиме 15 сантиметрам.

Висадка в контейнер:

  1. Візьміть контейнер, який у поперечнику досягає не менше 0,3 м. Наповніть його ґрунтосумішшю, що складається з 1 частини піску і 3 частин горщикового ґрунту, додайте невелику кількість компосту.
  2. Висадіть кілька кущів.
  3. Щоб надати композиції більш сільського вигляду, в контейнер також можна висадити маки, ромашки або волошки.

Догляд за агростемою

Агростемма (куколь)

Невибаглива агростема не потребує особливого догляду:

  1. Забезпечте їй систематичний полив. Квітку не підгодовують. У сухому і виснаженому ґрунті кущики виростають більш компактними і при цьому відрізняються рясним цвітінням.
  2. Своєчасно видаляйте зів'ялі квіти.
  3. Для букетів зрізають свіжі, щойно розкриті квітки. Роблять це рано вранці протягом усього літа. Обірвіть листя зі стебел і відразу ж поставте квітки у воду.
  4. Збір насіння проводять у серпні-вересні, коли воно почне підсихати.
  5. Такий однорічник стійкий до шкідників і захворювань.

Куколь привертає до себе комах-запилювачів, зокрема й метеликів. Тому висадивши його в саду з фруктовими деревами, ви зможете поліпшити їхнє запилення.

Способи розмноження

Агростемма (куколь)

Кукіль розмножують насіннєвим способом. Щоб уникнути самосіву, видаляйте з кущів усі плоди. За необхідності зберіть висохлі коробочки з насінням, складіть їх у конвертик з паперу і потрясіть, щоб звільнити насіння. Про те, як виростити агростему з насіння, розказано в розділі «Посадка у відкритий ґрунт».

Агростемма в ландшафтному дизайні

Агростемма (куколь)

Красуня агростемма підходить для створення композицій з польових квітів. Її нерідко висаджують на клумби, в глибині садової ділянки, на злегка дикому мавританському газоні.

Така рослина здатна подарувати саду чарівність квітучого лугу. Вона відмінно виглядає разом з іншими декоративними квітучими і трав'янистими рослинами, наприклад, з:

  • волошкою;
  • каліфорнійською ешшольцією;
  • рожевою дамаською нігелою;
  • котовником;
  • мюленбергією волосоподібною;
  • вузьколистою ковилою.

Крім цього куколь можна використовувати для озеленення альпінарію, а також для зрізання. З її квітів виходять красиві літні букети. А ще його можна ростити в горщиках.

Використано матеріали сайта https://zabudovnik.kr.ua/.

Від admin